Cheapest | Lowest | Sale | Deal Price
Available from Fawkes Cycles.
Product Description
RockShox: The new Lyrik is the most versatile fork in our line-up. Lyrik Select features an all-new 35mm chassis with the Charger™ RC damper and the new confidence-inspiring DebonAir+™ spring. FEATURES 35mm chassis with a focused all-mountain mindset - satisfyingly stiff, efficient and designed to eliminate as much weight as possible. Charger™ RC damper featuring Low Speed Compression adjust DebonAir+ is built to strike the perfect balance of what riders really want_ butter-like small bump feel, increased air volume to add support throughout the travel and higher overall ride height for more confidence when things get steep. Compatible with new Pressure Relief Valves. Eliminate unwanted air pressure build up in the lower leg caused by variations in altitude or temperature. With the press of a button or two, Pressure Relief Valves restore premium fork feel. Pressure Relief Valve upgrade kits available. Maxima Plush Dynamic Suspension Lube reduces friction and enhances fork performance ride after ride Bolt-in torque cap adapters now included for the use with standard hub end caps RockShox premium short fender compatibility Maxima Plush damping fluid reduces friction and silences damper noise SPECIFICATIONS Model designator (SF): Select Wheel size_ 27.5" Damper Type_ Charger RC Fork offset_ 37mm (27.5") Maxle included_ Maxle Stealth Colour (FS): Gloss Black E-Bike Approved_ E-bike Approved Steerer_ 1.5" Tapered Axle_ 15x110mm BOOST™ Axle to Crown (mm): 552 Brake type (FD): Disc Crown Material_ Forged, hollow aluminium Upper crown type_ n/a Lower leg type_ Pressure Relief Valve Compatible Upper Tube Finish_ Fast Black Upper tube type_ 35mm tapered wall aluminium Damper adjust_ Crown Damping adjustments_ Extl rebnd, low speed comp Volume reducer_ 0/5 Tokens Spring_ DebonAir+ Spring rate_ n/a Max Tire Diameter (mm): 732 Max Tire Width (mm): 81 Maximum Rotor Size_ 220mm Minimum Rotor Size_ 180mm Fender Compatibility_ Short, 3 point mount Crown OD (mm): 59